Organizacija NARKO-NE: Omladinski projekt “Misli, misli, volontiraj”

1235

Cilj cjelokupnog projekta jeste bio pružiti mladima više informacija o temama kao što su volonterizam, prevencija ovisnosti, ljudskim pravima, rodnoj ravnopravnosti, medijskoj pismenosti i ekologiji. Srednjoškolci i srednjoškolke su kroz ove teme imali priliku saznati više o izazovima unutar svake od pomenutih oblasti, te osmisliti neke od vlastitih volonterskih inicijativa kroz koje bi pokušali da doprinesu unapređenju pomenutih oblasti u svojim lokalnim zajednicama. Glavne volonterske aktivnosti koje su srednjoškolci realizirali se odnose na oblast ekologije i rodne ravnopravnosti. Volonterski projekat “Misli, smisli, volontiraj” je podržao Institut za razvoj mladih KULT u okviru inicijative stodnevnog izazova razvoja lokalnih zajednica, #100DayChallenge.

Kao kruna na cijeli projekt, 20. februara, održan je završni događaj volonterske inicijative “Misli, smisli volontiraj” koja je zapravo dio stodnevnog izazova koji podržava Institut za razvoj mladih KULT, takozvani #100DayChallenge. Učešće u ovom izazovu su uzeli i naši dugogodišnji volonteri i volonterke projekta Darujmo im vrijeme umjesto novac: Lejla Bašić Hrnjić, Adis Keserović, Ilvana Đešević i Omar Hujdur, a na sebe su preuzeli zadatak da u roku od stotinu dana realiziraju projekt koji će biti koristan za lokalnu zajednicu. Kroz svoju inicijativu mentorirali su grupu srednjoškolaca i srednjoškolki i pomogli im da oni dalje osmisle, isplaniraju, te realiziraju određene aktivnosti u datom roku.

“Na samom početku projekta nisam ni zamišljala da će se sve ovako odviti I završiti. Mogu reći da sam preponosna na svoju vrijednu ekipu I cjelokupnu organizaciju NARKO-NE. Zahvaljujući njima, naučili smo dosta toga, sklopili nova prijateljstva te stekli nezaboravno I jako vrijedno iskustvo. Zbog njih moja želja za volontiranjem je još veća. Prvi put sam učestvovala u projektu ovakvog tipa, ali uvjerena sam da neće biti posljednji. Divno je biti u društvu talentovanih, ambicioznih I ažurnih ljudi. Svi smo razmijenjivali mnoštvo ideja, stavova I mišljenja. Svaka radionica nam je pokazala da smo svi različiti ali da zajedničkim snagama možemo dovesti do velikih promjena. Moja grupa bila je zadužena da snimi film, a to smo I uspjeli te snimili amaterski film “Leptir”. Svakom bih preporučila ovakvo iskustvo, a organizacija NARKO-NE je sigurno mogu reći pravi izbor. Mnoge stvari možemo prevenirati samo ako to dovoljno želimo I naravno ukoliko se svi zajedno udružimo. Ono što me ispunjava jesu ove napravljene uspomene I izgradnja sebe u svim poljima”, rekla je Mahmutović Džejla.

Film „Leptir“ fokusirao se na dva lika – djevojku koja se počela baviti boksom, zbog čega su je prijateljice zadirkivale, da nikada neće naći momka, da je to „muški sport“…što aludira na rodne podjele u društvu – da poslovi, sportovi, zanimanja mogu imati rod, te momka koji čita i piše poeziju, koji također biva ismijan od strane svojih prijatelja  (kako poezija nije zanimacija za muškarce). Oboje nastavljaju da se bave svojim strastima i bez obzira na okolinu uspijevaju u borbi protiv socijalnih osuda. Željela sam filmom da istaknem da pravila, standardi i norme koje nam društvo nameće ne moraju nužno biti ispravni jer impliciraju da nismo individualni, a ne postoje dva ista leptira. Ponekad je mišljenje i odobravanje jedne osobe u našem životu vrednije nego mnoštvo tuđih mišljenja. – Amna Mulić.

“S obzirom da Udruženje NARKO-NE već godinama ima pozitivno iskustvo u radu sa mladima iz Breze, i ovaj put je bilo dobro iskustvo imati nekog poput Džejle u našem projektu. Nadamo se da će to motivirati i druge mlade osobe izvan Sarajeva da prate naš rad i uključuju se u nove aktivnosti. Džejla je bila vrijedan član tima na radionicama u kojima je sudjelovala, a posebno nam je bila značajna njena podrška u realizaciji filma “Leptir” koji tematizira pitanje rodnih stereotipa. Nadam se da nam ovo nije posljednji zajednički projekat i da ćemo i u budućenosti biti podrška jedni drugima”, rekla je koordinatorica Džejle Mahmutović, Melvisa Miskić.

Volonteri i volonterke, te mentori i mentorice projekta “Misli, smisli, volontiraj”! su dokazali da se sa ispravnim pristupom i motivacijom za rad grupa mladih može u vrlo kratkom roku u potpunosti educirati o osnovama upravljanja projektnim ciklusom i pristupiti bitnim aktualnim temama na način da se prikladno i uspješno realiziraju projekti koji imaju veći značaj, kako za lokalnu zajednicu, tako i za i cijelo društvo.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu Breza-x.com krši Vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaj biće uklonjen ili ispravljen odmah po eventualnom ustanovljenju istinosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe i prigovore možete slati na e-mail adresu brezax2012@gmail.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal Breza-x.com nema obavezu postupiti po istim.