Muris ef. Šehić jedan je od rijetkih imama u Bosni i Hercegovini koji pravi ahmedije za druge imame u zemlji ali i van granica BiH, piše bh. novinska agencija Patria (NAP)
Bijela kapa koju nosi svaki imam, vjerski je simbol kod muslimana već stoljećima. Simbolizira čistoću u svemu onome što imami govore i rade. A, i sam vjerovjesnik islama Muhammed a.s. kazao je da je za čovjeka najbolja čista i svjetla odjeća.
Širom svijeta postoje različite vrste ahmedija, iako su one suštinski jako slične jedna drugoj sa vrlo malim razlikama u obliku. Kaže se da imami u BiH nose „bosanskohercegovačke ahmedije“, koje, opet, po stilu nastajanja, motanja, mogu biti sarajevske, visočke ili ahmedije tipične za neki drugi region u zemlji.
A, kako imami svakodnevno nose ahmediju, i njihova vjerska služba bez nje je nezamisliva, ahmedija se često zaprlja i mora se čistiti.
“Najmanje dva puta godišnje imam mora očistiti i ponovo smotati ahmediju”, objašnjava ef. Šehić. No, njezino čišćenje i motanje nije nimalno jednostavan zadatak za mnoge, i tek rijetki znaju tajne ovog zanata.
“Moram biti raspoložen kada motam ahmediju. Ako nisam dobre volje, za cijeli dan ne mogu smotati niti jednu”, govori ef. Šehić, kojem u ovom poslu pomaže i supruga Jasmina. Upravo ga je ona i nagovorila da prije pet godina počne izučavati ovaj zanimljivi zanat, koji je skoro pred izumiranjem. Njegova najveća želja je da njegovu ahmediju nosi i reisu-l-ulema odnosno poglavar Islamske zajednice u BiH
Ahmedija se sastoji od nekoliko dijelova: fesa, podloge koja se stavlja oko fesa te bijele čohe, koja se u koncentričnim krugovima mota oko fesa i koja katkada bude dužine i do 20 metara, ovisno o veličini glave imama koji će nositi ahmediju.
“Na samom fesu ostavljamo otvore za ventilaciju zbog znojenja, da kosa i koža mogu „disati“. Osim toga, unutrašnjost fesa kod naših ahmedija oblažemo i platnom i kožom a sve u cilju da ne dođe do bojenja ahmedije, odnosno da se bijela površina što duže sačuva čista”, kaže Šehić
Šehić je danas jedan od najpoznatijih „motača“ ahmedija u zemlji. Njegove ahmedije nose mnogo poznati imami u BiH, ali i u drugim zemljama u Evropi i Americi.
“Dok je moja supruga bila još djevojka čula je razgovor između dvije žene koje su se žalile da je njihov imam imao prljavu ahmediju. Nije ni slutila da će završiti u braku sa imamom, i da će jednog dana motati ahmedije”, kaže ef. Šehić.