Deklaracija proizvoda je navođenje na proizvodu ili omotu podataka kojima se identificiraju proizvodi, svojstva proizvoda, te podaci o proizvođaču i pravnom ili fizičkom licu koje proizvod pušta u prodaju (Zakon o zaštiti potrošača, Sl.glasnik BIH, 25/06). Deklaracija proizvoda je u suštini lična karta proizvoda. Deklaracija predstavlja jedan od vidova komunikacije između proizvođača i potrošača.
Jedan od najznačajnih podataka koji se navode na proizvodu je svakako rok trajanja, posebno sa aspekta pravilne i sigurnu upotrebu hrane. Ova značajna informacija o hrani s druge strane sprječava nepotrebno bacanje hrane. Rok trajanja se prema Pravilniku o pružanju informacija potrošačima o hrani, Sl. glasnik 68/13 može označiti sa dvije oznake u zavisnosti od vrste hrane odnosno proizvoda koji se označava: „najbolje upotrijebiti do“ i „upotrijebiti do“. Koju će od ove dvije oznake koristiti proizvođač na deklaraciji, zavisi prije svega od kvarljivosti namirnice ali i njenog potencijalnog rizika po zdravlje potrošača.
Oznaka “upotrijebiti do” na hrani odnosi se na sigurnost tj. ukazuje na datum do kojeg se hrana može konzumirati, a nakon njegovog isteka se ne smije konzumirati, bez obzira što nema vidljive promjene u izgledu i mirisu. Ova oznaka se obično stavlja na lako kvarljive namirnice koje zahtijevaju poseban temperaturni režim tokom čuvanja i skladištenja poput mlijeka i mliječnih proizvoda, mesa i mesnih proizvoda i sl.
Oznaka “najbolje upotrijebiti do” odnosi se na kvalitet tj. hrana će biti sigurna za konzumaciju i nakon navedenog datuma, međutim u tom razdoblju može doći do promjene senzorskih svojstava, primjerice, može početi gubiti ukus, i mijenjati teksturu i sl. Ova oznaka se obično nalazi na proizvodima koji imaju duži rok trajanja, koji nisu lako podložni kvarenju i ne zahtijevaju posebne temperaturne režime tokom skladištenja i čuvanja poput keksa, čokolada i sl.
Šta ovo zapravo znači? Ukoliko na proizvodu uočite oznaju „upotrijebiti do“, takva namirnica se ne smije konzumirati nakon datuma koji je naveden. Dok, u suprotnom, ukoliko na proizvodu stoji oznaka „najbolje upotrijebiti do“, takva namirnica se može konzumirati još jedan određeni kraći period i nakon datuma koji je naveden na proizvodu s tim da se na proizvodu mogu uočiti promjene po pitanju ukusa, boje, i teksture namirnice. Ali sa aspekta sigurnosti hrane nema opasnosti po zdravlje konzumenta.
Dobro poznavanje terminologije roka upotrebe proizvoda može spriječiti nepotrebno bacanje hrane što danas sve više postaje globalni problem.