Svjetski dan djeteta obilježava se svake godine 20. novembra, u znak sjećanja na dan kada je 1989. godine usvojena Konvencija o pravima djeteta.
Ovaj važan međunarodni dokument Ujedinjenih nacija postavio je univerzalne standarde koji osiguravaju prava svakog djeteta, bez obzira na njegovu rasu, vjeru, spol ili nacionalnost. Konvenciju je tada potpisalo 196 zemalja, čime je postala najšire prihvaćen sporazum u historiji međunarodnih ljudskih prava.
Usvajanjem ovog dokumenta, svijet je obećao pružiti djeci jednak pristup pravima koja garantiraju njihov opstanak, razvoj, obrazovanje i sposobnost da domestignu svoj puni potencijal. Prava djeteta osigurana su kroz različite članke Konvencije, a države su obavezane poduzeti konkretne mjere kako bi štitile i promicale dobrobit djece.
Jedan od ključnih principa Konvencije je da dijete treba rasti u zdravom porodičnom okruženju, ispunjenom ljubavlju, srećom i razumijevanjem. Međutim, ako dijete iz bilo kojeg razloga nije u mogućnosti živjeti u svom porodičnom okruženju, član 20. Konvencije ističe obavezu države da pruži posebnu zaštitu i pomoć, kako bi se osigurao njegov najbolji interes.
Prava djece nisu ograničena vremenom niti prostorom. Ona su univerzalna i trajna, jer djeca predstavljaju našu budućnost. Svaka generacija pruža priliku za izgradnju temelja boljeg svijeta, a ovo je prilika koju ne smijemo propustiti. Svjetski dan djeteta nas podsjeća na važnost ulaganja u djecu, stvarajući tako svijet dostojan svakog djeteta.