Organizacija ART LAB iz Sarajeva u saradnji sa organizacijom Une Terre Culturelle iz Marseja pod pokroviteljstvom francusko-njemačkog društva OFAJ u periodu od 29. oktobra do 5. novembra realizira projekat Interkulturalne razmjene mladih „Aktivni mladi u urbanim, periurbanim i ruralnim zajednicama“ koji će se u narednih godinu dana nastaviti u Francuskoj i Njemačkoj. Prvi susret je u Sarajevu, na 6-dnevnoj edukaciji gdje će grupa od 20 srednjoškolaca, iz sve tri navedene države, uz podršku profesionalaca, praktično učiti o razvoju zdravih aktivnosti u lokalnim zajednicama, za njihove vršnjake, te načinima zagovaranja i lobiranja kod lokalnih aktera za donošenje omladinskih ideja koje odgovaraju na njihove potrebe i prava. Susreti u Njemačkoj (Blossin) i Francuskoj (Arden) će biti u ruralnim područjima odakle imati organizovanu posjetu u Berlin, odnosno u Blossin kako bi mladi mogli uporediti ruralne i urbane zajednice, napraviti analizu položaja mladih, uporediti mogućnosti sve tri zemlje, te razviti zajedničku funkcionalni koncept koji je primjenjiv na sve tri države.
Prvog novembra 2017. godine posjetili su Brezu i Omladinski Centar “Desnek” odnosno Umjetničku radionicu gdje su, Skakić-Skale i njegovi članovi pripremili kratku radionicu za goste. Također su posjetili Opću biblioteku „Muhamed Kantardžić “ gdje su razgovarali sa direktoricom Indirom Lukačević o nastanku biblioteke kao i opstanku i njihovim aktivnostima. Učesnici su imali priliku da posjete i Muzičku radionicu „Neki novi klinci“ u Brezi odnosno malom mjestu Kahve, gdje je Ismet Čosić priredio zabavnu muzičku radionicu i predstavio kako to izgleda jedan čas kod njih u radionici.
“Ovo je jako bitno za grad Brezu jer na taj način povezuje mlade ljude i oni imaju priliku da promovišu svoje ideje, aktivnosti koje i nisu adekvatno prihvaćene i podržane od strane svih građana ove Općine”, kazala je Lejla Mušanović, omladinski lider..
Posjeta Brezi nije slučajna, jer su u ovaj projekt uključene i dvije učenice iz Breze koje će učestvovati na sva tri modula, a to su: Amina Jusić (18) i Nihada Silajdžić (18).
Ova vrsta projekta namijenjena je mladim ljudima s ciljem razmjene njihovih iskustava i zajedničkog učenja o novim metodama rada u zajednicama. Također, što je jako bitno, ove vrste projekta pružaju mladim ljudima priliku da razbiju predrasude i stereotipe zasnovane na bilo kojoj osnovi.