Obilježavanje Evropskog dana borbe protiv trgovine ljudima

1213

Udruženje „Novi put“, uz podršku Caritasa Švicarske u BiH je, u saradnji sa partnerskim nevladinim organizacijama Centar  za obrazovne inicijative Step by Step iz Sarajeva i Asocijacija za razvoj LEDA iz Zenice, na području Kantona Sarajevo i Zeničko-dobojskog kantona, implementiralo kampanju podizanja svijesti o problemu trgovine ljudima.

Kampanja se realizovala  u okviru projekta „Uključivanje Roma kroz obrazovanje, zapošljavanje i socio-ekonomsku podršku, 2017-2019“ i imala je za cilj prevenciju trgovine ljudima, kao i podizanje svijesti o ovom problemu. U okviru navedene kampanje urađeno je istraživanje među mladima o njihovom poznavanju  trgovine ljudima, realizovano je preko 50 preventivno-edukativnih predavanja za učenike osnovnih i srednjih škola te edukacije za nastavnike i roditelje. Tokom navedenih aktivnosti oko 2100 korisnika je informisano o fenomenu, rizicima i načinima zaštite od trgovine ljudima, te načinima kako se uključiti i doprinijeti prepoznavanju i suzbijanju ovog problema. Tokom trajanja kampanje vršila se distribucija informativnih materijala na području oba kantona.

Kampanja, koja je trajala osam mjeseci, završava se obilježavanjem Evropskog dana borbe protiv trgovine ljudima.

Povodom obilježavanja Evropskog dana borbe protiv trgovine ljudima, Udruženje “Novi put” sa partnerskim organizacijama, organizuje kampanju  koja će se održati u četvrtak, 18.10.2017. od 11 h do 13 h na lokalitetu Trg Fra Grge Martića (u neposrednoj blizini Katedrale srca Isusova) u Sarajevu.

Naglašavamo da borba protiv trgovine ljudima nije isključivo odgovornost samo organa vlasti nego i svakog pojednica. Svaki savjestan i odgovoran građanin može da doprinese sprječavanju ovog problema tako što neće biti pasivni posmatrač situacija koje ukazuju na trgovinu ljudima.

Pokazatelji o stanju trgovine ljudima za 2017. godinu.

U izvještaju američkog State Departmenta o trgovini ljudima za 2017. godinu (TIP report), Bosna i Hercegovina se nalazi na listi zemalja koje su pod nadzorom zbog trgovine ljudima.

Prema izvještaju o trgovini ljudima Ministarstva sigurnosti BiH, utvrđeno je da je u periodu januar – decembar 2017. godine identifikovano ukupno 83 potencijalne žrtve trgovine ljudima u svrhu radne ekspolatacije, navođenja na prostituciju i/ili seksualno iskorištavanje, prosjačenja, prodaje, odnosno  u svrhu sklapanja braka.

U odnosu na 2016. godinu kada je bilo identifikovano 48 žrtava trgovine ljudima, u 2017. godini zabilježeno je povećanje tog broja za 35 žrtava.

Trgovina ljudima, ili kako se još naziva moderno ropstvo, znači prodaju ljudskih bića u svrhu seksualnog iskorištavanja (prisilna prostitucija, izrada pornografskog materijala, prinudno sklapanje  brakova), radne eksploatacije na gradilištima, poljoprivrednim dobrima i domaćinstvima, prisilnog prosjačenja, nelegalnog usvajanja i prisilnog oduzimanja organa.

Bosna i Hercegovina je polazna, odredišna i tranzitna zemlja za djecu, žene i muškarce koji su predmet trgovanja ljudima u zemlji i inostranstvu.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu Breza-x.com krši Vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaj biće uklonjen ili ispravljen odmah po eventualnom ustanovljenju istinosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe i prigovore možete slati na e-mail adresu brezax2012@gmail.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal Breza-x.com nema obavezu postupiti po istim.