U četvrtak, 28. septembra 2023. godine u Hotelu Marriot u Sarajevu svečano predstavljen program EUREM – European EnergyManager, kojeg provodi Predstavništvo njemačke privrede u Bosni i Hercegovini. Radi se o programu edukacije energetske efikasnosti za uposlenike kompanija u BiH, koji bi u budućnosti trebao donijeti velike uštede, ali i doprinijeti zaštiti okoliša. Program je podržan od strane Green Recovery komponente koja je dio šireg projekta Covid-19 Investment Response/EU4BusinessRecovery kojeg sufinansiraju Evropska Unija i Vlada SR Njemačke, a implementira GIZ BiH.
Cijene električne energije konstantno rastu, a Bosna i Hercegovina se nalazi u periodu energetske tranzicije. Tranzicija je i velika prilika za uštedu energije, novca i vremena. Edukativni program EUREM European EnergyManager ima za cilj obučiti sudionike kako da unutar svojih kompanija postignu značajne financijske uštede, smanje potrošnju energije, te snize ukupne troškove proizvodnje, što rezultira konkurentnijim cijenama proizvoda. Azra Ramić, zamjenica direktorice Predstavništva njemačke privrede u BiH navodi da su prednosti programa EUREM višestruke, ne samo za kompanije nego i za zaposlenike koji će kroz program steći licencu i jačati svoje kompetencije. Istodobno, društvo u cjelini ima koristi od ovog programa jer svaka zelena mjera pridonosi zaštiti okoliša i borbi protiv klimatskih promjena.
„Možemo to objasniti i na primjeru kućanstava. Zamislite da analizirate stanje svoje kuće, provjeravate izolaciju krova, fasade i druge elemente. Potom se na osnovu tih podataka napravi koncept u kojem menadžer predviđa da će ulaganje određenog iznosa u modernizaciju rezultirati smanjenjem potrošnje energije, a uloženi novac će se vratiti kroz 4 do 5 godina u prosjeku. Nakon toga kreće konkretna ušteda novca“, pojašnjava Azra Ramić.
Prema procjenama, znanje stečeno kroz EUREM program omogućava energetskim menadžerima da kompaniji godišnje uštede oko 80.000 eura, 950 MWh/a električne energije i smanje emisiju CO2 za 500 tona.
Adrijana Marić, menadžerica Green Recovery komponente, naglašava da sve što doprinosi uštedi resursa, energije, cirkularnosti i smanjenju karbonskog otiska predstavlja zelene aktivnosti koje imaju ogroman potencijal za implementaciju u Bosni i Hercegovini.
„Kompanije dobro poznaju svoje proizvodne procese, ali svaki taj proces ima mogućnost da se unaprijedi. Da se proizvodnja organizira na drugačiji način, da se opremom koja je energetski efikasnija uštedi energija, kao i da primjenom ekološko prihvatljivijih i digitalnih praksi i standarda ostvare mjerljive uštede energije koje će sudionici ovog programa imati priliku naučiti“ istaknula je Adrijana Marić, menadžerica Green Recovery komponente.
Adela Terak iz Vanjskotrgovinske komore BiH, koja je i sama sudionica programa EUREM, kaže da je Vanjskotrgovinska komora BiH u posljednje 3 godine već počela raditi na edukaciji energetske efikasnosti. Ovu temu smatra izuzetno važnom za budućnost privrede u BiH:
“Uvođenje prekograničnog poreza na CO2 već je stupilo na snagu. Od oktobra ove godine, kompanije u BiH će morati vršiti monitoring karbonskog otiska. Mi moramo pripremiti našu privredu za budućnost koja se temelji na energetskoj efikasnosti, jer ušteda energije podrazumijeva veću konkurentnost i izlazak na EU tržište, koje čini 70% izvoza iz BiH. EU tržište će u budućnosti biti upravo fokusirano na čiste zelene dobavljače.“
EUREM program pruža konkretne vještine, uključujući modernizaciju starih toplinskih sistema, uvođenje CHP sistema na prirodni gas te promjenu ili zamjenu osvjetljenja u kompanijama. Nadalje, pravilnim monitoringom energetskih postrojenja i sistema protoka zraka također se postižu značajne uštede energije, a samim time novca i vremena. Implementacija upotrebe solarnih termalnih sistema kao zamjene za pogone na dizelska goriva donosi dodatne velike uštede energije. U BiH, EUREM program se provodi od 2018. godine, dok se globalno provodi u 35 zemalja, a do sada je kroz edukaciju prošlo 6.000 sudionika.