Svjetski je dan radija. Obilježavamo ga u znak sjećanja na 1946. kada je osnovan radio Ujedinjenih naroda, a proglasio ga je UNESCO na prijedlog Španjolske radijske akademije. Cilj Svjetskog dana radija je podizanje svijesti javnosti i medijima o samoj vrijednosti radija, poboljšanju međunarodne saradnje te pristupu informacijama putem radija.
Iako je prva svjetska radiostanica u Pittsburghu počela redovno emitirati još daleke 1920, a Radio Sarajevo 10. aprila 1945. u 16 sati, Svjetski dan radija obilježava se tek od 2011. godine kada je UNESCO proglasio 13. februar internacionalno značajnim datumom.
U međuvremenu je ovaj datum postao sinonim za javna događanja širom svijeta, s ciljem promicanja medijske kulture i društvenih vrijednosti.
2024. godina, međutim, u prvi plan ističe stotinu godina radija, razdoblje u kojem je postao medij koji je zasigurno najbliži ljudima, njihovim emocijama i razmišljanjima, šireći vijesti, zabavu i obrazovanje u svaki kutak svijeta.
U UNESCO-u su zamislili da tematiziranjem stoljeća tog medija, Svjetski dan radija 2024. godine široko može rasvijetliti izvanredna historija radija, njegova relevantna sadašnjost i vizija dinamične budućnosti.
“Radujemo se sljedećem stoljeću radija”, s tom se porukom javnosti obratila Audrey Azoulay, glavna direktorica UNESCO-a.
U svojoj poruci Audrey Azoulay posebno izdvaja šta se uz obilježavanje Svjetskog dana radija 2024. godine treba naglasiti:
– Neizbrisiva historija radija i njegov snažan utjecaj na vijesti, dramu, muziku, sport…
– Trajna upotrebna vrijednost radija kao relativno besplatne i prijenosne javne sigurnosne mreže tokom hitnih slučajeva i nestanaka struje izazvanih prirodnim katastrofama i katastrofama izazvanim ljudskim djelovanjem kao što su oluje, potresi, poplave, vrućine, požari, nesreće i ratovi.