Planet KOI-314c od Zemlje je udaljen oko 200 svjetlosnih godina, a na njemu vladaju vrlo visoke temperature.
Koristeći se podacima koje je prikupila NASA-ina letjelica Kepler, znanstvenici s američkog Centra za astrofiziku Harvard-Smithsonian sasvim su slučajno nabasali na plinovitog Zemljinog ‘blizanca’. Riječ je o planetu koji zasad nosi ime KOI-314c, a od nas je udaljen oko 200 svjetlosnih godina.
Blizancem je proglašen jer ima gotovo istu masu kao i Zemlja, ali je u promjeru za dvije trećine veći od nje, piše Sky News.
Priči o sličnostima tu je manje-više kraj, s obzirom da je KOI-314c za većinu poznatih živih organizama nenastanjiv. Površinska temperatura ondje iznosi vrelih stotinjak Celzijevih stupnjeva, a planet je tek 30-ak posto gušći od vode.
“Taj planet možda ima jednaku masu kao Zemlja, ali nikako se ne bi moglo reći da je on nalik Zemlji”, kaže voditelj tima astronoma na Harvard-Smithsonianu David Kipping. “Ovo je dokaz da nema jasne linije koja razdvaja stjenovite planete poput Zemlje od “mekanijih” planeta poput vodenih svjetova ili plinovitih divova”, dodaje Kipping.
Astronom je opisao i kako je uopće došlo do otkrića novog planeta. Navodi da su uz pomoć Keplera tražili satelite već poznatih egzoplaneta. “Isprva smo bili razočarani kada smo shvatili da to nije satelit, ali ubrzo smo shvatili da je riječ o izvanrednom pronalasku”, kaže Kipping, koji je izvještaj o pronalasku podnio na godišnjoj konferenciji Američkog astronomskog društva u Washingtonu.