Koordinacije ministara obrazovanja i nauke/znanosti Federacije Bosne i Hercegovine danas je u Zenici održala drugu, tematsku sjednicu posvećenu odgoju i obrazovanju u Federaciji BiH, s posebnim naglaskom na izazove i perspektive u ovom sektoru.
Sjednica kojom je predsjedavala federalna ministrica obrazovanja i nauke, prof. dr. Jasna Duraković, održana je u Uredu Premijera Zeničko-dobojskog kantona.
– Otvorili smo mnogobrojna pitanja poput usklađenosti odnosno neusklađenosti obrazovnih procesa i zakona u svih deset kantona, obrazovnih politika koje se kreiraju u svakom od kantona i naravno usklađenost odnosno neusklađenost propisa koji postoje unutar osnovnog i srednjeg odgoja i obrazovanja. Ključno je da radimo zajedno, da surađujemo, da imamo jedan kontinuitet koji vidite da zaista i realiziramo – izjavila je ministrica Duraković.
Federalna ministrica je najavila da će se naredna sjednica Koordinacije ministara obrazovanja i nauke/znanosti Federacije BiH održati do ljeta, i to najvjerovatnije u Bosanskopodrinjskom kantonu.
– Govorili smo i udžbeničkim politikama i koliko su one usklađene u svih deset kantona, dakle kakve se politike kreiraju. Imamo neke naznake da bi u narednom periodu moglo doći do digitalizacije obrazovnog procesa te da se više nećemo oslanjati na već postojeće udžbenike – istaknula je ministrica Duraković najavivši da bi se time i rješila “rak-rana” obrazovnog procesa, odnosno zastarjeli udžbenici i metode koje nisu u skladu s današnjim vremenom i izazovima.
Ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta Zeničko-dobojskog kantona Mirza Mušija rekao je da se na tematskoj sjednici govorilo o postojećim nastavnim planovima i programa, analizirajući specifičnosti, sličnosti i razlike na nivou kantona.
– Pokušaćemo naći korake koji će u budućnosti dovesti do usklađivanja nastavnih planova i programa. Cilj nam je obezbjediti u konačnici jedan koherentan kvalitetniji sistem za djecu osnovnog obrazovanja i njihovu prohodnost – kazao je ministar Mušija.
Poručio je kako je važno kakve ćemo sadržaje prenijeti budućim generacijama u kontekstu izazova modernog vremena, razvoja tehnologija i digitalizacije generalno, kao i tržišta rada te odgojne dimnezije škole.
– Određeni najnapredniji sistemi veliku pažnju daju odgojnoj dimenziji škole. Uvažavajući naša duhovna, tradicionalna, kulturološka dobra i specifikum naroda koji žive na ovom prostoru nastojaćemo naći zajedničko rješenje kako bi našim učenicima obezbjedili što kvalitetniji obrazovni sistem, kako bi se u budućnosti oni mogli što bolje prilagoditi i biti konkurentni na tržištu – naglasio je ministar Mušija.
Ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta Hercegovačko-neretvanskog kantona Adnan Velagić rekao je da je obrazovanje kao vrlo složen segment društva te da u HNK imaju dosta otvorenih pitanja.
– Pored kurikularne reforme koju trebamo započeti početkom naredne školske godine tu je i vođenje udžbeničke politike te naši dogovori sa sindikatima koji su ovih dana vrlo aktivni – izjavio je minister Velagić.