Profesionalni savjeti: Kako pomoći ljubimcima da prebrode zimu

85

Profesor Denis Čamo s Veterinarskog fakulteta u Sarajevu donosi korisne savjete o zaštiti kućnih ljubimaca tokom zime. Govorio je o osjetljivosti određenih pasmina na niske temperature, pravilnoj njezi i ishrani na minusima, te sigurnom smještaju ljubimaca u hladnim uvjetima.

Kao i kod ljudi, navodi profesor, te promjene temperature mogu uticati prije svega na životinje koje su generalno lošeg zdravstvenog stanja.

“To može biti od pogoršanja hroničnih oboljenja do stvaranja novih infekcija. Za većinu životinja koje su zdrave, pogotovo koje su u kućnim uslovima, mogu da utiču, ali ne značajnije. Bitna je njega, ne pretjerana, jer životinje su kroz evoluciju napravljene i stvorene da vremenski uslovi ne utiču na njih značajnije. Mi smo to pokvarili jer smo ih uveli u kući i imaju problema kakvih imamo i mi”, ističe Čamo.

Najčešći problemi i rješenja

Problemi se primarno javljaju kod velikih minuisa i snijega, na šapicama, po ledu, tamo gdje ima posipnog materijala, dodaje Čamo i tako mogu da se porežu ili oštete jastučice, a taj posipni materijal može da ih nagrize i šteti.

“Psi vole snijeg i onda kad izađu napolje znaju jest snijeg i ima pasa koji će ga više pojesti, pa onda može doći do povraćanja i proljeva. To su problemi sa kojima se mi najčešće susrećemo”, navodi on, i dodaje:

“Kao i kod svih životinja koji su vani, i koji su kontinuirano vani, oni se spreme za zimske uslove, oni pripreme svoju kožu i dlaku da podnesu svoje uslove. Oni se prilagođavaju tome. Mi ćemo im olakšati da ih adekvatno hranimo. Psi koji su vani, treba im količina energije i samim tim energetski veća hrana. Životinje treba zaštititi od vjetra i padavina.”

Ishrana, njega i siguran smještaj

Savjetuje ljude da ako imaju mačke da ih ne puštaju vani.

“Problem koji se može javiti u toku čitave godine su infekcije, povrede, tako da savjetujem ljude da ako imate mačku da ih ne puštate vani. Ako izlaze one su ipak pametnije od psa, i više vode računa o sebi”, navodi Čamo.

Postoje i pasmine koje teže podnose minuse, a to su pasmine koje imaju porijeklo iz tropskih krajeva i koje su kraćih dlaka.

“Ukoliko i takvim pasminama dozvolite da se pripreme za zimu, one je lakše podnesu. Čivave, hrtovi, doge, dobermani i sve rase koje imaju kratku dlaku su osjetljivije na zimu”, napominje profesor Čamo.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu Breza-x.com krši Vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaj biće uklonjen ili ispravljen odmah po eventualnom ustanovljenju istinosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe i prigovore možete slati na e-mail adresu brezax2012@gmail.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal Breza-x.com nema obavezu postupiti po istim.