Aerozagađenje na području ZDK, prema pokazateljima kvaliteta zraka, najizraženije je u sredinama u kojima su smješteni industrijski pogoni. Struka smatra da su dodatni uzrok zagađenja kućna ložišta. Dobra je vijest da će TE Kakanj krenuti u realizaciju projekta odsumporavanja, a iskazana je spremnost za nastavak rekonstrukcije glavnog vrelovoda, koja je preduslov za dalja proširenje sistema daljinskog grijanja. Uz to, Općina Kakanj realizuje niz mjera koje za cilj imaju smanjenje upotrebe fosilnih goriva, odnosno zamjenu kotlova na ugalj kotlovima na pelet i utopljavanje stambenih objekata.
Općina Kakanj, prema pokazateljima kvaliteta zraka, nerijetko je među najzagađenijim sredinama u BiH, posebno u zimskom periodu. Struka poručuje da uz industrijske subjekte, zagađenju zraka doprinosi i veliki broj kotlovnica i kućnih ložišta. Iz tog razloga Općina Kakanj pokrenula je realizaciju programa koji za cilj imaju smanjenje upotrebe fosilnih goriva, te provođenje mjera energijske efikasnosti.
-Mi smo krenuli sa projektom sufinansiranja utopljavanja i nabavke toplotnih pumpi i peći na ekološki prihvatljiva goriva. Ukupno je 55 korisnika ostvarilo podsticaj i izvršilo zamjenu svojih kotlova na ugalj i čvrsto gorivo ekološki prihvatljivijim načinom zagrijavanja. Tako da ćemo sigurno ovaj projekat nastaviti i u buduće. I sa ova dva projekta mi se nadamo u nekom narednom periodu da ćemo imati značajno poboljšanje kada je u pitanju kvalitet zraka, kazao je u izjavi za NTV IC Mirza Fazlić, pomoćnik načelnika Općine Kakanj.
Jedna od ključnih mjera Općine Kakanj kojom se nastoji značajno smanjiti broj kotlovnica i kućnih ložišta jeste proširenje sistema daljinskog grijanja, koje zavisi od rekonstrukcije glavnog vrelovoda.
-Da bismo zamijenili postojeći vrelovod koji je vlasništvo Općine, a dijelom i vlasništvo Elektroprivrede, potrebno nam je, po procjeni ljudi iz Javnog preduzeća Grijanje, 12 miliona KM. Moramo delegirati ovaj projekat kroz različiti plan kapitalnih investicija iz ZDK i Federalne vlade i onda tražiti sredstva, da bismo mogli zamijeniti vrelovod. On je naime uslov za sva ozbiljnija ostala proširenja sistema daljinskog grijanja, istakao je za NTV IC Mirnes Bajtarević, načelnik Općine Kakanj.
Iz EP iskazana je spremnost za ulaganja u postrojenja u TE kojima će se omogućiti stabilnost postojećeg ali i sigurnost za buduća proširenja sistema daljinskog grijanja.
-Elektroprivreda i Termoelektrana Kakanj će preduzeti sve aktivnosti kako bi se omogućilo nesmetano snabdijevanje grada Kaknja toplotnom energijom, kao i proširenja toplotnog konzuma. Tako da kažem ukoliko se sva uska grla otkriju, to će Elektroprivreda odraditi u krugu Termoelektrane, kako bi se omogućilo dalje širenje toplotnog konzuma u gradu Kaknju, naglasio je za NTV IC Fahrudin Tanović, izvršni direktor za proizvodnju EP BIH.
Iz Elektroprivrede najavljena je i realizacija projekta odsumporavanja na blokovima šest i sedam TE Kakanj. Realizacija ovog projekta znači smanjenja uticaja teromoblokova na okoliš, što je i zakonska obaveza, ali i produženje roka rada TE Kakanj.
-Jedan od najznačajnijih projekata je projekat odsumporavanja kojim će se Termoelektrana Kakanj u potpunosti odsumporiti i prilagoditi evropskim direktivama. Time će Termoelektrana Kakanj se pridružiti termoelektranama koje imaju kod sebe ugrađene projekte odsumporavanja, dodao je Tanović.
Do realizacije ovih značajnih projekata, Kakanj će se i dalje, uz nepovoljne meteorološke i topografske uslove, suočavati sa prekoračenjima graničnih vrijednosti koncentracija zagađujućih materija. U takvim situacijama neophodna je primjena interventnih mjera.
-Plan interventnih mjera jeste ustvari da mi pokušamo u kriznim situacijama kada imamo pojačano zagađenje, ne samo vezano za ovu ekološku sliku, nego i za druge SO2 i CO2 i za prašinu, da konstantno i adekvatno reagujemo. Naravno imenovali smo i tu tim, ono što su još druge mjere, mi zajedno sa GIZ-om radimo na SEKAP-u. I tamo smo zaista dali konkretne mjere kojima želimo ići, koje smo provukli, ubacili u našu Strategiju razvoja Općine Kakanj, poručio je na kraju načelnik Općine Kakanj.
Lokalne zajednice, suočene sa prekomjernim zagađenjem zraka, ne mogu same rješavati ova pitanja, zato je neophodna saradnja i podrška kantonalnih i federalnih vlasti kako na izradi tako i kontroli propisa koji uređuju ovu oblast, a kako bi se štetni uticaji zagađenja u što većoj mjeri smanjili.