Vijeće mladih FBiH: Kako poboljšati zapošljivost mladih u BiH prema modelima EU?

486

Projekat koji RE.TE. (Udruženje tehničara za solidarnost i međunarodnu saradnju) implementira u saradnji sa Vijećem mladih Federacije BiH, a pod nazivom “Ready for Europe” namijenjen je temi EU integracija, te njenim specifičnim segmentima koji se tiču mladih.

U sklopu pomenutog projekta, u četvrtak (6. oktobra) u Sarajevu, održan je jednodnevni događaj pod nazivom “Zapošljivost mladih u BiH”. Tokom trajanja samog događaja, preko 50 učesnika i učesnica iz cijele BiH imalo je priliku upoznati se sa pojmom EU integracija BiH, kao i ulogom civilnog društva i mladih u tome. Jedan od važnih segmenata ovog procesa jeste zapošljavanje na šta je stavljen fokus u drugom dijelu događaja.

Cilj događaja je bio približiti temu EU integracija BiH mladima, kao i teme vezane za zapošljivost mladih – trenutno stanje tržišta rada u BiH, programi zapošljavanja i samozapošljavanja mladih, Garancija za mlade, te značaj obuka i razvoja vještina kod mladih. Posebna pažnja tokom događaja posvećena je “Garanciji za mlade” koja predstavlja političku obavezu svih vlada država članica Evropske unije, o čemu je govorio Dr. Ranko Markuš.

Garanciju za mlade u evropskim zemljama pokrenula je Evropska komisija 2013. godine, a osnažena je 2020. godine kao politička obaveza svih država članica EU da svim osobama mlađim od 30 godina ponude kvalitetno: zapošljavanje, nastavak obrazovanja, pripravništvo ili stažiranje u roku od 4 mjeseca po završetku formalnog obrazovanja ili gubitka zaposlenja.

U Ekonomskom i investicijskom planu (EIP) za Zapadni Balkan koji je objavila Evropska komisija (EK) u oktobru 2020. godine predlaže se provedba programa Garancije za mlade na Zapadnom Balkanu u četiri faze u periodu od 2021. do 2027. godine. Pomenute faze su:

  • Faza 1: Planovi za provedbu Garancije za mlade
  • Faza 2: Pripremni rad
  • Faza 3: Pilot faza
  • Faza 4: Prelazak na potpunu provedbu

Šta podrazumijevaju ove faze, kao i koje su to preporuke za kreiranje politika za zapošljavanje mladih dostupno je u brošuri na linku.

Jedan od glavnih uzroka nepostojanja Garancije za mlade u BiH jeste nepostojanje Strategije zapošljavanja FBiH. Nažalost ovaj proces je usporen i u velikoj mjeri utiče na budućnost mladih cijele države.

Organizatori koriste i ovu priliku da se zahvale svim govornicima i govornicama što su izdvojili svoje vrijeme, te svoja znanja iz oblasti EU integracija i zapošljivosti podijelili sa mladim ljudima!

Naredni događaj u sklopu projekta održava se uskoro u Banja Luci, a fokus će biti eko aktivizam mladih. Pored toga, uskoro počinje meme takmičenje za mlade sa temom koja je vezana za EU integracije. Sve informacije o trenutnim i narednim aktivnostima mladi mogu pronaći na društvenim mrežama i web stranici Vijeća mladih FBiH.

Projekat “Ready for Europe” implementira RE.TE. – Udruženje tehničara za solidarnost i međunarodnu saradnju u saradnji sa Vijećem mladih Federacije BiH, a finansira Ministarstvo vanjskih poslova i međunarodne saradnje Italije.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu Breza-x.com krši Vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaj biće uklonjen ili ispravljen odmah po eventualnom ustanovljenju istinosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe i prigovore možete slati na e-mail adresu brezax2012@gmail.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal Breza-x.com nema obavezu postupiti po istim.