Kada ostavljamo prvi utisak, imamo samo 30 sekundi da se predstavimo. Osoba sa kojom se upoznajemo nesvjesno analizira sljedeće stvari: odjeću, cipele, stav tijela i miris. Dakle, odabir parfema nije običan shopping, on je poput ličnog pečata.
Zato, saznajte kako da odaberete pravi parfem za sebe.
Važno je samo pratiti nekoliko osnovnih pravila:
– Prilikom jedne posjete parfimeriji, ne bi trebalo probati više od četiri parfema.
– Parfeme najprije isprobajte na papiriću. Tek ako vam se dopadne, probajte ga na svojoj koži.
– Kada probate parfem, uvijek to činite na nadlanici, otprilike gdje vam je tačka pulsa.
– Prije nego što pomirišete nadlanicu, sačekajte nekoliko minuta.
– Ako vam se dopao, sačekajte 15 minuta i provjerite ponovo.
Razlikujte oznake na bočicama parfema
Svaka bočica sadrži određenu koncentraciju mirisa. Nije isto da li birate parfem ili kolonjsku vodu. U principu, kolonjske vode su najmanje koncentracije, najslabijeg mirisa i postojanosti, ali im je i cijena najpristupačnija. Parfemi su najjači i najpostojaniji, ali njihova cijena je prilično visoka.
Evo šta znače oznake na bočicama parfema:
Eau de Cologne: Koncetracija — 2%—4%, traje oko 2 sata
Eau de Toilette: Koncetracija — 5%—15%, traje do 4 sata
Eau de Parfum: Koncetracija — 15%—20%, traje do 5–6 sati
Parfum: Koncetracija — 20%—30%, traje do 10 sati
Da li je parfem original?
Kod nas je to jedno od čestih pitanja koje postavljaju žene, prije svega zbog toga što mnoge parfeme nabavljaju “ispod ruke”, a ne u parfimerijama. Provjera serijskog broja, za kojom mnoge posežu, ipak nije najpouzdaniji način provjere originalnosti parfema, jer je ovaj kod najlakše kopirati. Ono na šta bi trebalo obratiti pažnju je ambalaža.
Originalan parfem mora imati kutiju obmotanu tankim, urednim celofanom. Pređite rukom po njemu – ne biste smjeli nigdje osjetiti neravninu. Takođe, sve kutije originalnih parfema imaju kartonske uloške i bočice čiji su čepovi simetrično rađeni.
Kako da znam kako će parfem mirisati kasnije?
Svi proizvođači parfema koriste mirisnu piramidu. To znači da su note parfema raspoređene u tri osnove grupe:
Gornje note – njih ćete prve osjetiti i one nestaju već nakon petnaestak minuta nošenja
Srednje note – ovo je miris koji ćete, ako malo sačekate, osjetiti još u parfimeriji. Koliko će on trajati zavisi od koncentracije i kvaliteta mirisa koji ste odabrali
Donje note – ovo je baza parfema i to je miris koji će najduže osjetiti
Koju mirisnu notu da odaberem?
U svijetu parfema postoje stotine mirisnih nota koje se pažljivo kombinuju. Većina parfema ima bar pet osnovnih mirisa u sebi.
Citrusne note garantuju vam parfem koji je lagan i osvježavajući. One se biraju za dnevne parfeme. Ovi se parfemi smatraju aktivnim i poslovnim.
Cvjetni mirisi variraju od najslabijih do najjačih i mogu biti parfemi za dan, ali i za noć. Ovi se parfemi smatraju romantičarskim.
Drvenasti parfemi su obično jaki i vrlo često pripadaju uniseks segmentu. Mogu se nositi i danju i noću. Ovi se parfemi smatraju poslovnim.
Orijentalna nota obično je prilično jaka i ovo su parfemi koje treba pažljivo dozirati. Oni se povezuju sa senzualnošću.
Mošusne note su izrazito jake i čuvaju se za posebne prilike. Ovi se parfemi smatraju zavodljivim.
Breza X/ljepotaizdravlje.ba