Suđenje dvanaestorici pripadnika Teritorijalne odbrane i MUP-a BiH za zločin nad trideset žrtava srpske nacionalnosti nastavljen je 18. oktobra 2018. godine novim ročištem u Sudu Bosne i Hercegovine pod predsjedanjem sudije Halila Lagumdžije. Na samom početku tužilac Vladimir Simović tražio je produženje zabrane komunikacije sa zaštićenim svjedocima tužilaštva, na što advokatu optuženih nisu imali primjedbi, s obzirom na to da njihovi branjenici svakako nisu i nemaju namjeru pokušavati uticati na svjedoke, te da i ne poznaju njihov identitet.
Prvi svjedok optužbe Željka Arambašić opisala je kako je iz Olova dospjela u Čemerno, šta se dešavalo tog jutra, 10 juna 1992. godine, ističući da se sa nekoliko žena i djece sakrila u obližnju pećinu, odakle nije vidjela ništa, ali je čula pucnjavu. Po izlasku iz pećine je vidjela mrtve koji su bili poredani pored puta i vidjela je da su svi bili civili, od kojih je neke poznala. Na pitanje odbrane da li je među ubijenim bilo vojnika odgovorila je odrečno, te da za osam dana boravka u selu nije vidjela vojnike, ali nije znala objasniti ko je onda rukovao teškim naoružanjem koje je pri dolasku vidjela kod sela i koje je po njenim riječima “ponekad djelovalo”.
Svjedok Miloš Malešević je u Čemernu izgubio sina kojeg je istog dana našao mrtvog u motelu u Okruglici. Nije pregledao njegovo tijelo, ali mu je kasnije jedan rođak rekao kako je nožem uboden sedam puta. Jedan od branitelja je reagovao rekavši da je nakon ekshumacije institut iz Beograda ustanovio da je Maleševićev sin stradao od metka, te da nije bio izmasakriran. Malešević je negirao da ni u njegovom selu Kunosići ni u Čemernu nije bilo vojske, ali je na pitanje odbrane otkuda onda njegov sin u uniformi u Čemernu odgovorio je: “Morao je, naredili su da idu štititi selo”, dodajući da su svi mladi iz sela odvezeni u Čemerno u “tamiću”.
Zanimljivo je da je tužilac Simović na početku ročišta dostavio objedinjenu optužnicu, što je Sudsko Vijeće tražilo na prethodnom ročištu. Advokati optuženih su se usprotivili tome, s obzirom na to da su novu optužnicu dobili samo dan ranije, a neki tvrde da je još nisu dobili. Branitelji optuženih tvrde da je Tužilaštvo trebalo samo da spoji dvije optužnice po kojima se dosad sudilo kao u jednom procesu, a oni su nezakonito izmijenili određene tačke u obje optužnice i time narušili pravo na odbranu. Neki od advokata tvrde da Tužilaštvo inače ima problema sa sastavljanjem optužnica, montiranim procesima i kredibilnošću svjedoka i da ovo nije prvi put da se optužnice mijenjaju nakon što počne proces, jer nisu zadovoljni razvojem događaja u sudnici.
Za zločine u Čemernom optužnica je podignuta protiv: Džemala Hadžića, Teufika Turudića, Džemala Smole, Senada Sikire, Benjamina Sikire, Harisa Sikire, Enesa Duraka, Mirsada Bešlije, Nusreta Bešlije, Mirzeta Bešlije, Hamdije Spahića i Nehrua Ganića.
Izvor: radioilijas.ba