Knjiga “Libanon na Neretvi: kultura sjećanja i kultura zaborava” autora Dragana Markovine bit će predstavljena u petak, 19. aprila, u 19 sati, u Općoj biblioteci “Muhamed Kantardžić” Breza.
Knjiga “Libanon na Neretvi” govori o Mostaru kakav je nekad bio, šta je danas i kakva ga budućnost čeka. Uzimajući u obzir snažne simbole Mostara kao što su radnički pokret, Velež, Neretva, Stari most i Partizansko groblje autor je kroz ovu knjigu ponudio alternativu etnonacionalističkim historijama.
Dragan Markovina (Mostar, 1981.) je historičar, publicist i pisac. U razdoblju od 2004. do 2014. radio je na Odsjeku za povijest Filozofskog fakulteta u Splitu, tokom čega je stekao titulu doktora nauka i docenturu iz povijesti.
Autor je knjiga “Između crvenog i crnog: Split i Mostar u kulturi sjećanja”, “Tišina poraženog grada: eseji, priče, kolumne”, “Povijest poraženih”, “Jugoslavenstvo poslije svega”, “Doba kontrarevolucije”, “Usamljena djeca juga”, “Jugoslavija u Hrvatskoj (1918.-2018.): od euforije do tabua”, “Libanon na Neretvi: kultura sjećanja, kultura zaborava”, “Neum, Casablanca”, “Povijest, politika, popularna kultura”, “Partizani prohodu” i “14. Februar 1945.”.
Dobitnik je nagrade “Mirko Kovač” za knjigu “Između crvenog i crnog: Split i Mostar u kulturi sjećanja” 2015. te nagrade “Zdravko Grebo” za esej iz knjige “Libanon na Neretvi” 2019. godine.
Jedan je od autora tekstova u zbornicima “Stigma totalitarizma” i “Politička upotreba prošlosti”.
Redovni je kolumnist portala Telegram, dnevnog lista Oslobođenje, portala Peščanik i portala Velike priče te autor emisije “U kontru sa Draganom Markovinom” na O kanalu. Utemeljitelj je KaP-a: Korčula after Partyja, nove inkarnacije Korčulanske ljetne škole.
Razgovor sa autorom vodit će Edin Salčinović.