Nedavni susret predsjednika FIG-a Morinarija Watanabea (Morinari Watanabe’s) sa bosanskohercegovačkom gimnastičarkom Sarom Bećarević još jednom naglašava ulogu koju gimnastičari s invaliditetom igraju u našem sportu – što je vrijedno istaknuti na ovaj Međunarodni dan osoba sa invaliditetom.
“Ona ne želi da se razlikuje od bilo koje druge djevojke, želi da radi isto kao i svaka druga gimnastičarka i da uloži istu količinu napornog rada, da se takmiči bez ograničenja ili posebnog tretmana.”
Tako kaže Vanessa Tinjić iz Gimnastičkog saveza Bosne i Hercegovine dok opisuje jednu od mladih ritmičkih gimnastičarki svoje zemlje, Saru Bećarević. Ova 13-godišnjakinja iz grada Visokog već je učestvovala na takmičenjima u inostranstvu, u Bugarskoj i Sloveniji, a prošlog mjeseca je izvela vježbu sa obručom za predsjednika FIG-a Morinarija Watanabea prilikom posjete teretani Zetra u Sarajevu.
Danas je vrijedan pažnje Sarin slučaj – 3. decembar je Međunarodni dan osoba sa invaliditetom – zbog činjenice da je rođena bez lijeve podlaktice. To je invaliditet koji joj nije spriječio da se razvija kao gimnastičarka i daje sjajan primjer drugim mladim ljudima sa invaliditetom. Sara je počela sa časovima ritmičke gimnastike sa devet godina i ubrzo ju je njen trener Amina Lepić-Mlivić uvrstila u takmičarsku grupu. Kako kaže Tinjić: „Njen invaliditet ne predstavlja nikakve zastoje u njenom životu ili njenom učešću u ritmičkoj gimnastici. Želja joj je da se jednog dana takmiči na Evropskom prvenstvu.”
Prema Watanabeu, Sarina priča je jedna od mnogih gimnastičarki s invaliditetom koje daju značajan doprinos ovom sportu. Predsjednik FIG-a kaže: „Kada govorimo o gimnastici za sve, ovo je ono čemu FIG teži. Prepoznajemo ogroman značaj gimnastike za osobe sa invaliditetom i izuzetno cijenimo događaje kao što su World Gymnaestrada i World Gym for Life Challenge. Sanjam o danu kada ćemo gledati gimnastiku i na Paraolimpijskim igrama.” Opširnije…….
Izvor: gymnastics.sport