Obilježavanje Međunarodnog dana djeteta: Desteljeće rada na Pravdi za svako dijete

Kako su UNICEF, Švedska i Švicarska unaprijedlili pravosudni sistem za djecu

283

Međunarodni dan djeteta 20. novembar obilježava se širom svijeta aktivnostima usmjerenim na promociju i zaštitu prava djeteta. Cilj svih aktivnosti je podizanje svijesti o potrebi zaštite djece od zloupotrebe, nasilja i raznih oblika diskriminacije. Tema ovogodišnje proslave 20. novembra u Bosni i Hercegovini je “Sretno djetinjstvo”, sa posebnim fokusom na zaustavljanje vršnjačkog nasilja i sigurno okruženje za učenje. Poruke ovogodišnjeg obilježavanja 20. novembra usklađene su sa globalnom UNICEF kampanjom #GoBlue #ObojiPlavo.

U proteklom periodu Bosna i Hecegovina je ostvarila napredak u zaštiti dječijih prava, prvenstveno u pogledu usklađivanja zakonodavnog okvira s Konvencijom o pravima djeteta, donošenja strateških dokumenata i akcijskih planova radi bolje zaštite djece, te je uspostavljeno koordinaciono tijelo na nivou države s ciljem provođenja Konvencije. Podignuta je svijest vlasti po pitanju djece u riziku i djece u kontaktu sa zakonom, ojačan je zakonodavni i strateški okvir za djecu, unaprijeđeno je pružanje usluga, i u skladu s tim pristup djece pravdi, te je uspostavljena snažna višesektorska koordinacija.

Ovom napretku je značajno doprinio program „Pravda za svako dijete” čiji je cilj bio podržati potrebne promjene u zakonodavstvu, osnažiti rad službenika i donosilaca odluka, optimizirati procedure i unaprijediti kvalitet usluga, kako bi se odluke donosile u najboljem interesu djece, a u skladu s međunarodnim standardima pravosuđa za djecu.

Program je širom zemlje dao doprinos boljoj provedbi Zakona o zaštiti i postupanju s maloljetnicima u kaznenom postupku, unaprijedio primjenu preusmjeravanja postupka i alternativnih mjera za djecu u sukobu sa zakonom, te poboljšao usluge podrške za djecu u pravosudnom sistemu.

Stotine profesionalaca koji rade u sistemu pravde za djecu steklo je znanje i vještine u vezi sa novim zakonima, principima pravde za djecu, praktičnoj primjeni, kao i identificiranju djece u ‘riziku’ i radu sa njima.

Nakon uspješno okončanog Programa “Pravda za svako dijete”, 63% općina i gradova u BiH imaju uslove za primjenu ključnih mjera preusmjeravanja za djecu u sukobu sa zakonom, kao što su mjere rada u zajednici, a čak 67% tužilaca u BiH koristi ove mjere umjesto kaznenih. Broj osuđene djece između 2011. i 2020. tokom kojih je provođen Program smanjio se za 71%, a broj djece u sukobu sa zakonom smanjen je za 45% u odnosu na 2014. godinu.

Kada je u pitanju podrška djeci žrtvama i svjedocima, istaknuto je kako je povećano angažovanje stručnjaka u policiji, sudovima i tužilaštvima, za podršku djeci u postupku, a kao primjer je navedeno kako su 2013. u cijeloj BiH bila angažovana tek dva stručnjaka, dok ih je danas 24 i finansiraju se sa lokalnih budžeta.

Istaknut je i značaj Programa sekundarne prevencije u školama koji uključuje trening nastavnika da identificiraju djecu u riziku da postanu žrtve ili počinitelji krivičnih djela i preusmjere ih službama podrške. Oko 150.000 djece godišnje ima korist od ovog programa, a oko 7.000 prime direktnu podršku.

Kao direktni rezultat projektnih aktivnosti danas imamo pravosudne usluge prilagođene djeci u 28 institucija kako što su sudovi, tužilaštva i policijske stanice. To na primjeru znači da su uspostavljene posebne prostorije za ispitivanje prilagođene djeci. Možemo reći da su djeca u BiH mnogo bolje zaštićena unutar pravosudnog, sigurnosnog i sektora socijalne zaštite nego je to bio slučaj kada je započeoprojekat prije više od deset godina. Ovaj projekat je odigrao instrumentalnu ulogu u približavanju zakona i politika ove zemlje u skladu sa međunarodnim i regionalnim standardima, i kreirao bolje uslove za djecu u sukobu sa zakonom.

Program koji je implementirao UNICEF uz podršku Švedske i Švicarske je podržao vlasti i pravosudne sisteme na svim nivoima, kao i civilno društvo kako bi se unaprijedio pristup pravnoj zaštiti i socijalnim servisima za djecu, kao i za primjenu međunarodnih standarda u smislu postizanja pravde za svako dijete.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu Breza-x.com krši Vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaj biće uklonjen ili ispravljen odmah po eventualnom ustanovljenju istinosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe i prigovore možete slati na e-mail adresu brezax2012@gmail.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal Breza-x.com nema obavezu postupiti po istim.