Građanska povelja u Bosni i Hercegovini postavlja standarde ponašanja na društvenim medijima uoči izbora u oktobru

392

Inovativni Forum građana u Bosni i Hercegovini kreirao je i usvojio prvu Povelju građana za odgovorno ponašanje na društvenim medijima na Balkanu koja ima za cilj poboljšanje ponašanja političara, stranaka, institucija i javnosti na društvenim medijima.

Uoči oktobarskih izbora, Povelja građana ističe jasne standard odgovornog diskursa na društvenim medijima. Obeshrabruje govor mržnje, uznemiravanje, dezinformacije i upotrebu botova i trolova tokom izbornog perioda i poziva sve aktere da odgovorno koriste društvene medije.

„Naša/ili različitost učesnika ovog Foruma, dovela je do veoma kvalitetnog rada i proizvoda, a to je Građanska povelja koja definiše standarde po kojima bi se učesnici u izbornom procesu na društvenim medijima trebali ponašati. Standardi treba da podstaknu korisnike društvenih medija da se ponašaju odgovornije i da pomognu u stvaranju sigurnijeg online prostora“, rekao je učesnik Ivan Volić iz Travnika.

Grupa od 50 građana iz Sarajeva, Banja Luke, Mostara, Ljubuškog, Visokog, Brčkog i ostalih gradova iz ciijele BiH – odabrana stratificiranim slučajnim uzorkom, kako bi odražavala društvenu i regionalnu različitost zemlje – razvila je poziv na akciju na četverodnevnom Forumu građana na Jahorini pod vodstvom upravnog odbora lokalnih i regionalnih akademika, medijskih stručnjaka i predstavnika civilnog društva.

Predstavnici BIRN-a, Zašto Ne, Mediacentra Sarajevo, Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) i Univerziteta u Sarajevu dali su doprinos Forumu čiji je domaćin bio Centar za humanitarni dijalog (HD), švicarska organizacija privatne diplomatije posvećena sprječavanju i rješavanju sukoba širom svijeta.

Glumac Enis Bešlagić se pridružio Forumu virtuelno i dao uvodnu riječ i podršku učesnicima različite dobi, porijekla, etničkih grupa i regije iz koje dolaze. HD je radio sa democracyCo, globalnim stručnjacima za javne rasprave, kako bi dizajnirao i vodio Forum, osiguravajući da proces bude prilagođen Bosni i Hercegovini.

„Veoma je važno da se naš glas čuje i da političarima kažemo da se ne slažemo sa njihovim ponašanjem na društvenim medijima i želimo da se to promijeni“, rekla je učesnica Milkica Milojević iz Banja Luke.

Građanska povelja će biti predstavljena i promovirana političkim strankama, međunarodnim institucijama i široj javnosti, uključujući i kampanju preko društvenih mreža Facebook, Instagram i Twitter, kako bi se potaklo razumijevanje i usvajanje smjernica.

„Važno je da svi građani znaju šta se dešava u izbornom procesu, da prepoznaju vjerodostojnost informacija i izvora, ali i da eliminišu dezinformacije, botove i trolove kako bi društvene mreže bile sigurnije platforme“, rekla je učesnica Jasmina Hadžić iz Sarajeva.

Kako bi pratili napredak, nezavisno tijelo će pratiti ponašanje i vršiti monitoring na društvenim medijima u BiH, prije i tokom izbora.

“S obzirom na izbore koji dolaze u oktobru, toksična upotreba društvenih medija može podstaći postojeće podjele u Bosni i Hercegovini”, rekao je Mark Baskin, viši savjetnik HD-a za Euroaziju. „Građanski forum dao je ljudima jedinstvenu priliku da definiraju prihvatljivo online ponašanje kombinirajući deliberativnu demokratiju s naporima da se ojača odgovorna upotreba društvenih medija.”

„Govor mržnje i dezinformacije brzo se šire na društvenim mrežama u BiH“, rekla je Leila Bičakčić, izvršna direktorica Centra za istraživačko novinarstvo i članica Upravnog odbora projekta. “Mladi su posebno osjetljivi na ove trendove, tako da će ovaj projekat pomoći u podizanju svijesti među mladima, ali i širem društvu u BiH o rizicima u internetskom prostoru.”

Nakon Kosova gdje je posredovao u izradi prvog regionalnog kodeksa ponašanja na društvenim medijima, HD ovim projektom, nastavlja raditi na posredovanju u digitalnom prostoru na Balkanu.

HD radi na različitim posredničkim naporima na Balkanu sa međunarodnim organizacijama, grupama civilnog društva, univerzitetima i grupama u zajednici. Program “Digital Conflict” dio je HD-ove privatne diplomacije, posredovanja i mirotvorstva u više od 75% oružanih sukoba širom svijeta.

Gore navedena Povelja je dostupna u draft verziji, a uskoro će biti prilagođena na sve jezike u Bosni i Hercegovini.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu Breza-x.com krši Vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaj biće uklonjen ili ispravljen odmah po eventualnom ustanovljenju istinosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe i prigovore možete slati na e-mail adresu brezax2012@gmail.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal Breza-x.com nema obavezu postupiti po istim.