9. maj – Dan zlatnih ljiljana: Nikada nećemo zaboraviti njihovu hrabrost i žrtvu

411

Hvala svim braniteljima Bosne i Hercegovine koji nisu ustuknuli pred silama zla. Vječno hvala onima koji su dali živote braneći našu domovinu i slobodu.

Deveti maj u BiH obilježava se i kao Dan logoraša, pridružujemo se preživjelim logorašima u odavanju počasti svim žrvama stradalim u logorima.

Potreba da se ratni doprinos, najprije pojedinaca a zatim i kolektiva uključenih u odbranu zemlje, prizna i valorizira, pojavila se unutar Oružanih snaga Republike Bosne i Hercegovine u ranoj fazi rata i na početnom stepenu organizacije istih.

Prva ratna priznanja Zlatni ljiljan počela su se dodjeljivati već u junu/julu 1992. godine u skladu s Pravilnicima o priznanjima i stimulativnim mjerama. Prema tadašnjoj i kasnijoj proceduri prijedlozi o imenovanjima dolazili su od nižih formacija (vod, četa, bataljon, brigada) prema Regionalnim štabovima (kasnije korpusima), što je potvrđivao Glavni štab Armije RBiH. U periodu od 1992. do 1996. godine dodijeljena su 1.733 Zlatna ljiljana.

Odlikovanje Zlatni ljiljan dodjeljivalo se pripadnicima Armije Republike Bosne i Hercegovine koji su se naročito isticali u oružanom suprostavljanju agresoru, doprinosili proširivanju slobodnih teritorija Republike BiH, koji su izvršili više djela u kojima je došla do izražaja njihova lična hrabrost i požrtvovanje, pri čemu su agresoru naneseni znatni gubici u ljudstvu i materijalnim sredstvima. Ekvivalent za pripadnike Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Bosne i Hercegovine je bila Zlatna policijska značka.

Praksa dodjeljivanja Zlatnih ljiljana pojedincima počela je vrlo brzo nakon otpočinjanja agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu, dok se praksa dodjele ovog priznanja kolektivima primijenjivala nešto kasnije, a prvi kolektiv koji je dobio ovo priznanje je bila Profesionalna vatrogasna brigada Grada Sarajeva za nesebičan i nemjerljiv doprinos u gašenju ogromnog broja požara, posebno u prvim danima agresije na RBiH.

Odlikovanjem Zlatni ljiljan odlikovano je 1782. pripadnika OS BiH, a posthumno njih 982, a Zlatnom policijskom značkom su odlikovana 443 pripadnika MUP-a RBiH, posthumno njih 327“.


NAPOMENA: Komentari na drutvenim mrežama odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Breza X te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Breza X da obriše sve komentare koji krše pravila.


Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu Breza-x.com krši Vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaj biće uklonjen ili ispravljen odmah po eventualnom ustanovljenju istinosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe i prigovore možete slati na e-mail adresu brezax2012@gmail.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal Breza-x.com nema obavezu postupiti po istim.


DOJAVI VIJEST

Ako ste svjedočili nekom događaju i želite podijeliti informacije javite se na mail brezax2012@gmail.com